ABYSS

 

THE LAST DAYS OF JESUSSlovenská gothic rocková skupina THE LAST DAYS OF JESUS patrí ku kapelám, ktoré poznajú a docenujú skôr v zahranicí, ako doma. Jej tvorba síce spadá pod odlišnú scénu, než na akú sa zameriava ABYSS, nedávno vydaná novinka "Alien Road" si však zaslúži pozornost ktoréhokolvek otvorenejšieho poslucháca nie len metalovej hudby. So spevákom a textárom, vystupujúcim pod pseudonymom mary0 sa rozprával V-dur.

Novinka "Alien Road" vychádza podobne ako debut "Arma Christi" u nezávislého nemeckého vydavatela. Váš predošlý album však vyšiel u velkej firmy EMI. Co bolo dôvodom návratu spät do podzemia?

Hlavným dôvodom bol zlý prístup vydavatela EMI. Pod spojením zlý prístup rozumej - žiadna distribúcia do zahranicia, slabá podpora na domácom trhu a koniec-koncov, všetko, co urobili, bolo zlé... Resp. neurobili vôbec nic. Takéto velké vydavatelstvá dávajú CDs do velkých supermarketov a obchodných domov, kam však nechodia, alebo len sporadicky, nakupovat ludia, ktorých svojou tvorbou oslovujeme my. Prístup undergroundových,alebo ak chceš nezávislých, vydavatelstiev je ovela živší, kontakt je bližší a najmä poznajú koncového zákazníka. Takže, CD putuje naozaj tam, kam má (ci už ide o promotérov, obchody, DJ-ov atd.)

Od vydania je naozaj iba chvílka, no badáte už teraz nejaké väcšie rozdiely, co sa týka spätnej väzby médií, ci fanúšikov? Nemecko je vo velkej miere mekkou gotickej scény, no z môjho laického hladiska som si všimol, že v poslednej dobe sa najmä nemecká gotická hudba príliš zacyklila a už dlho nepriniesla nic nové. Nie ste na nemecký trh príliš progresívni?

Reakcie na "Alien Road" sú kupodivu až príliš pozitívne. Ak mám byt konkrétnejší, v živote sme neurobili tolko rozhovorov ako za posledné mesiace. Som rád, že sa doska páci aj našim stálym fanúšikom vonku i doma. Hoci, samozrejme, nájdu sa aj takí, ktorým sa páci viac ten ci onen album. Ale v globále sú rekacie pozitívne. Napr. v nemeckom casopise Sonic Seducer sme sa stali "Gothic Highlight des Monat", mnohí kritici našu dosku dokonca oznacili za goth-rockový album roka, co nás skutocne velmi teší. Pokial ide o súcasnú nemeckú scénu, myslím si, že aj tam sa nájde vela dobrých kapiel. Avšak na povrch sa dostanú len tie, ktoré majú za sebou silného promotéra alebo firmu. Nemecko je velká krajina s velkým trhom, co je dobrým predpokladom pre výborný biznis. A tam kvalita scény koncí. Už nejde ani tak o hudbu, ale o peniaze. Tie dobré kapely treba hladat v podzemí, nie v tých najväcších casopisoch a na megafestivaloch. Internet tejto veci velmi pomáha. Prostredníctvom internetu sa môžeš dostat k rôznym kapelám i zaujímavým ludom. Pamätám si na casy, ked som chodieval denne na poštu. Dnes pošlem denne X mailov - je to rýchlejšie a šetrí to cas.

Na novom albume badat oproti minulosti zopár zmien. Co zaprícinilo ten ocividný posun k drsnejšiemu zvuku a odklon od klávesových a elektronických plôch?

Neviem, jednoducho sme to tak chceli urobit. Mali sme potrebu to zvukovo nasmerovat viac ku korenom. Momentálne tak dokážeme lepšie vyjadrit svoje myšlienky a pocity. Pradoxne, ked spomínaš klávesy,Anjo-pithecus si na tomto albume zahral viac ako na predošlom. Iba menej programoval.

Na druhej strane, gitary sú oproti minulosti zase viac vzadu...

Akosi som to takto nerozoberal. Možno sú len menej agresívne ako v minulosti a nevrstvili sme ich do niekolkých stôp. Ale v konecnom dôsledku to tak možno aj je.

Každá hudobná scéna má zrejme svoje typické témy pre texty a rovnako je to aj s vami. Co ta tolko fascinuje na vojne, samovraždách, ludských úchylkách a podobných veciach, že ich stále pranieruješ vo svojich textoch?

Všetky spomínané témy sú odrazom cloveka, diania v nom a reakciou jeho osoby na vonkajšie podnety. Velmi rád sa rýpem v tom, co ludom zovšednelo a casto si už ani neuvedomujú, alebo nechcú vnímat prícinu toho-ktorého problému. To, co sa nám niekedy javí ako úchylné, môže byt po zmene uhlu pohladu (resp. po odbúraní urcitých skostnatelých obmedzení) úplne prirodzenou záležitostou. A naopak, veci, ktoré nám pripadajú normálne, môžu byt úchylné. Nechcem dávat ludom návod ako žit a nie sme ani žiadnymi mesiášmi. Ponúkame len odlišné pohlady na témy, ktoré nás zaujímajú.

Ciže bizarnost verejná je vždy lepšia ako zvrátenosti vykonávané v tajnosti ludmi, do ktorých by sme to ani nepovedali? Alebo za nieco normálne a pritom úchylné považuješ nieco iné?

Asi tak ako si povedal. Urcite by mnohým veciam pomohlo, keby sa jednoducho o nich hovorilo. Na druhej strane témy ako vojna, poulicné násilie, vraždy a pod. nám úplne zovšedneli. Stali sa súcastou nášho každodenného života. V mnohých prípadoch sú dôvodom vzniku problému práve normy, do ktorých nás dohnali politicko-náboženské obmedzenia. Normy sú velmi zavádzajúce a casto nie sú vôbec reálnym obrazom pohybu spolocnosti. Je mnoho prežitkov v súcasnej spolocnosti, ktorých sa, bohužial, nevieme zbavit.

Aký je tvoj pohlad na lásku a medziludské vztahy. Gotickí umelci sa o týchto témach vyjadrujú casto dost sarkasticky, až cynicky, akoby zavrhovali nielen súcasnú "modernú" podobu lásky, ale aj lásku vôbec...

Neviem, co by si chcel pocut. Kedže ma poznáš, vieš, že som v tomto smere asi trochu naivnejší, ako mnoho iných "gotických umelcov". Ale nech to vyznie akokolvek pateticky, myslím si, že medzi tými miliardami ludí je možné nájst tú spriaznenú bytost.

Všimol som si, že na novom albume prísne bazíruješ na striktnom rýmovaní veršov a slov. Miestami to dobre zvýraznuje mechanickost posolstva, obcas to evokuje detské riekanky. Akým spôsobom tvoríš lyriku THE LAST DAYS OF JESUS a na co sa sústreduješ?

V posledných rokoch, bolo to badat aj na "Songs From The Psycho TV" ma viac baví rýmovat. Ale nie prihlúplo (aspon dúfam, že to tak neznie). Mám velmi rád jednoduché ale priame a velavravné texty. Velmi ma ovplyvnili aj veci od Tima Burtona. Jeden priatel zo Škótska daroval nášmu klávesákovi knihu "The Melancholy Death of Oyster Boy". Zamiloval som si ju. Nakoniec skoncila u mna. Ale spät... Okrem toho mám rád, ked sú texty písané akoby na hrane. Neponúknut posluchácovi len jednu priamu cestu, ale skôr ho primät, aby zaujal vo veci vlastný postoj. A jednoduché, miestami tak trochu infantilné rýmovanie, dodáva casto téme istý nadhlad, prirodzenost.

Navyše sa velakrát hodí k téme a nálade skladieb, ktoré sú vdaka tomu a mnohému dalšiemu skvele "zvizualizované". "Looter Do-Gooder" napríklad... Ked sme už pri tej infantilite, od nej je to naskok k šialenosti... Slovo "psycho" bolo síce doménou minulého albumu, na novinke máte zato ovela viac naozaj šialených vecí. Kedže ta poznám, viem, že nie si ovela šialenejší než ktokolvek z nás. Ako k tomu všetkému ide "ulaulaula-la hop"? :o)

Asi je to moje druhé ja, ktoré nerád odhalujem len tak. Alebo sa to možno bojím odhalit ludom, ktorí by to prekrútili alebo absolútne zavrhli. Každý clovek má v sebe nejaké tajnosti, pritom však cíti, že musia von.

Zdá sa, že ste sa stali doslova slovenským gotickým exportom. Cím to podla teba je, že hrávate viac vonku ako doma. Napriek tomu, že okrem tvojho portálu www.batcave.sk tu neexistujú žiadne gotické média, zopár kapiel a urcte aj fanúšikov by sa na Slovensku našlo, nie?

Vonku hráme viac preto, že na Slovensku sa nájde práve len tých zopár fanúšikov Goth-rocku. V Bratislave to ešte ide, ale preto hrávame viac-menej len tu. Skúšali sme aj iné mestá, ale po nejakom case nás prestalo bavit byt vecnými pioniermi a priekopníkmi. Vonku to publikum už existuje a kapela vie, do coho ide. Je síce tažké sa tam presadit, ale dá sa to. Clovek sa tak vyhne vecným priblblým otázkam typu "preco sa tak obliekate?", "preco sa tak malujete?", "preco to a preco tamto?"... Môžeš sa s publikom bavit priamejšie.

Mali ste problémy s nejakými naozaj tupcami kvôli tomu, ako vyzeráte?

Urcite sme mali.

Má táto téma súvis napríklad aj s tým, že vás taký Andrej Bican (slovenský televízny moderátor, pozn. V-dur) pozve do svojej relácie preto, aby si z vás mohol utahovat a pobavit divákov tým, akí su gotici strašidelní a po veceroch žerú macky? Preco ste napríklad odmietli pozvanie do hudobnej relácie Metro (slovenská obdoba "Noci s Andelem", napríklad, pozn. V-dur)?

Konkrétne reláciu s Andrejom Bicanom sme neodhadli. Bola hlúpost tam íst a hlavne to bolo absolútne zbytocné. Naša chyba. Pokial ide o Metro, nemáme velmi dobrú mienku o tejto relácii ani o moderátoroch. Už nás nebaví odpovedat vecne na tie isté otázky. Asi sme už na to starí. Myslím, že ani tí moderátori nie sú nami nejak zvlášt nadšení. Okrem toho, tam sa hrá naživo a naše koncerty vyžadujú istú atmosféru. Nám je v tých našich kryptách dobre... Celkom dobre sa nám hralo, napríklad, v Ostrave v Ladí Neladí. Hoci, debata s "kritikmi" tiež nebola bohvieco. Je tažké rozprávat sa s ludmi, ktorí nemajú ani šajn o com hovoria. A už vôbec nemáme cas ani chut mínat svoj drahocenný cas na prázdne "hintelektuálske" tliachanie do vetra, co aj tak nicomu a nikomu nepomôže...

Mnoho negotikov si pod pojmom "gotik" predstaví cierne postavicky z hudobných festivalov, ktoré sú aj v najväcšej horúcave oblecení v ciernom s "težkými botami". Do akej miery je podla teba goth hudba záležitostou image?

Goth hudba nie je záležitostou image. Ale "Gothic" nie je len o hudbe, a tu je na mieste aj image. Je to subkultúra. Image je akýsi obraz osobnosti. Clovek tým vyjadruje urcité nálady, postoje, spolupatricnost... A to zdaleka nie je len výsadou gotikov (pozri sa napr. na trampov, hippisákov, punkácov, metalistov, konieckoncov aj bankových úradníkov). Samozrejme, tak ako všade, aj medzi týmito ludmi nájdeme osobnosti a to uniformované stádo...

V Bratislavskom divadle GuNaGu uviedli hru "Gotika", v ktorej hudbu tvorili práve vaše skladby. Co hovoríš na túto hru a ako myslíš, že jej sa myšlienka spojila s vašou hudbou?

Vždy sme zvedaví, ako iní ludia dokážu vnímat a posunút naše myšlienky. Dávajú tomu další rozmer - ci už hovoríme o fotografii, grafike, filme ci divadle. Hlavnou líniou hry "Gotika" divadla GuNaGu sú práve medziludské vztahy, ich prepletenost a chaos v cloveku. To je to, co má táto hra spolocné s našou tvorbou.

Vizuálna stránka THE LAST DAYS OF JESUS je už dlhší cas záležitostou výtvarníka Martina Gerboca. V krátkosti prosím predstav tohto cloveka, ktorý je zodpovedný za grafiku vášho bookletu, ci videoklipy... Aká je umelecká spojitost jeho prác s vašou hudbou?

Martin je velmi vnímavý a nadaný umelec. Okrem toho sa venuje práve témam, ktoré oslovujú aj nás. Myšlienky dokáže velmi dobre a trefne pretransformovat do vizuálneho prostredia. Pácia sa mi jeho práce a náš booklet urobil dokonale. Vystihol charakter nahrávky a ponúka tak popri zvukovej stope aj príjemný pohlad do bookletu. Clovek v nom (v tom booklete) môže stále nieco hladat. Martin napísal aj niekolko kníh. V najbližšom case by sa mala na trhu objavit jeho kniha o fetišizme a S/M, ku ktorej bude pripojené aj CD so skladbou od našej kapely. Skladba bude nahratá špeciálne pre túto knihu a nevyjde nikde inde. Kniha bude mat názov "Kvapky krvi".

Je ti blízke všetko, co robí? Rozprávate mu napríklad do vecí, ci sa dokážete absolútne spolahnút na vašu vzájomnú umeleckú spriaznenost?

Nie tak úplne. Niektorým veciam, ktoré robí, príliš nerozumiem. Ale to si vždy na zaciatku, kým sa pustíme do práce, vyrozprávame.

Myslím, že je pozoruhodné, že po celý cas vašej existencie fungujete pod tou istou zostavou. Viac menej prekliaty zostáva stále iba post basáka. V com si myslíš, že spocíva dôvod vašej súdržnosti a co bolo dôvodom obmienania postu basgitaristu?

Sme velmi dobrými priatelmi. Medzi nami existuje silné puto a úprimnost. Mnoho vecí si dokážeme povedat priamo, co je velmi dôležité. A to sa týka aj tvorby. Hoci sme každý úplne iný, hudobne sa dokážeme velmi dobre doplnat. Clovek musí do našej kapely dokonale zapadnút. Musí to byt dobrý "kamoš", hudobník a musí si s nami porozumiet aj v tvorbe. Takže, mal by byt "mierne" mimo... Všetkým doterajším basákom z toho nieco chýbalo.

Aké sú vaše najbližšie plány? Rysujú sa vám toto leto ešte nejaké festivaly? Osobitne ma zaujímajú koncerty v Cechách a na Morave, kedže co sa týka Bratislavy, ich miesto je asi už navždy pevne vymedzené, však? :o) Možno otázka k Bratislave: akú dalšiu hviezdu gotickej scény dotiahneš do galérie DUNA najbližšie?

Najbližšie zahráme 5. septembra na velkej akcii PUNK-AID v Prahe. Potom máme nejaké koncerty za hranicami (Nemecko, Švajciarsko, Polsko a Taliansko sú už isté). A do Bratislavy najbližšie zavíta londýnske Goth’n’rollové duo Devilish Presley a istí sú aj pražskí electroclashoví Moimir Papalescu & The Nihilists na november. Riešime aj iné kapely, ale nechcem predbiehat. Na október by to mala byt jedna špecialitka z Anglicka. Dúfam, že to vyjde!